Trubky z nerezové oceli ASTM A312jsou široce používány v chemickém, petrochemickém, námořním, potravinářském a stavebním průmyslu díky jejich vysoké odolnosti proti korozi a mechanické pevnosti. Porozumění specifikacím potrubí-včetně rozměrů, tloušťky stěny a plánů{2}}je pro inženýry a kupující B2B zásadní pro výběr správného potrubí pro vysoko-tlaková, vysokoteplotní- a korozivní prostředí. Tato příručka pokrývá bezešvé a svařované trubky ASTM A312 se zaměřením na běžné jakosti jako napřTP304, TP304L, TP316 a TP316L.
Rozměry potrubí
| Nominální velikost potrubí (NPS) | Vnější průměr (OD) mm | Vnější průměr (OD) palec |
|---|---|---|
| 1/2" | 21.3 | 0.840 |
| 3/4" | 26.7 | 1.050 |
| 1" | 33.4 | 1.315 |
| 1 1/2" | 48.3 | 1.900 |
| 2" | 60.3 | 2.375 |
| 3" | 88.9 | 3.500 |
| 4" | 114.3 | 4.500 |
| 6" | 168.3 | 6.625 |
| 8" | 219.1 | 8.625 |
| 10" | 273.0 | 10.750 |
| 12" | 323.9 | 12.750 |
| 14" | 355.6 | 14.000 |
| 16" | 406.4 | 16.000 |
| 18" | 457.2 | 18.000 |
| 20" | 508.0 | 20.000 |
| 24" | 609.6 | 24.000 |
Srovnání tloušťky stěny a plánu
| Naplánovat | 1/2" | 1" | 2" | 4" | 6" | 8" | 10" | 12" |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 5S | 1,65 mm | 2,11 mm | 2,77 mm | 3,38 mm | 4,19 mm | 5,16 mm | 6,02 mm | 6,55 mm |
| 10S | 2,11 mm | 2,77 mm | 3,73 mm | 4,78 mm | 6,02 mm | 7,11 mm | 8,18 mm | 9,27 mm |
| STD (40) | 2,77 mm | 3,38 mm | 4,55 mm | 6,02 mm | 7,11 mm | 8,18 mm | 9,27 mm | 10,31 mm |
| XS (80) | 3,68 mm | 4,55 mm | 6,02 mm | 8,18 mm | 9,27 mm | 10,97 mm | 12,70 mm | 14,27 mm |
| XXS (160) | 6,02 mm | 8,18 mm | 10,97 mm | 14,27 mm | 16,66 mm | 19,05 mm | 21,44 mm | 23,83 mm |
Poznámky:
Plány představují tloušťku stěny: vyšší plán=tlustší stěna=vyšší jmenovitý tlak.
XS a XXS se používají pro vysokotlaké-aplikace.
Přesná tloušťka stěny se může mírně lišit v závislosti na výrobních tolerancích.
Klíčové úvahy pro B2B kupující
Výběr plánu potrubí:Určete na základě návrhového tlaku a teploty. Pro vysokotlaké-nebo vysokoteplotní-systémy použijte plány XS nebo XXS.
Výběr stupně:TP304/304L pro obecnou odolnost proti korozi, TP316/316L pro prostředí bohatá na chlorid-nebo mořské prostředí.
Bezešvé vs svařované:Bezešvé trubky jsou upřednostňovány-pro vysokotlaké služby; svařované trubky jsou nákladově-efektivní pro standardní aplikace.
Rozměrová tolerance:Zajistěte, aby vnější průměr a tloušťka stěny splňovaly tolerance ASTM A312, aby byla zaručena správná montáž a svařování.
Povrchová úprava:Vyberte si povrch 2B, BA nebo leštěný podle hygienických nebo estetických požadavků.
Běžné aplikace
Potrubí pro chemické zpracování
Doprava ropy a plynu
Potravinové a nápojové systémy
Námořní a pobřežní stavby
HVAC a stavební potrubí
Farmaceutické a sanitární aplikace
Zajištění kvality
Trubky ASTM A312 procházejí přísným testováním:
Rozměrové kontroly (OD, tloušťka stěny, délka)
Mechanické testování (tah, průtažnost, prodloužení)
Ne{0}}destruktivní testování (ultrazvuk, vířivé proudy)
Certifikace: ISO 9001, CE, Mill Test Certificates (MTC)
FAQ
ASTM A312 specifikace potrubí z nerezové oceli FAQ
Q1: Co je potrubí z nerezové oceli ASTM A312?
A1: ASTM A312 specifikuje bezešvé a svařované trubky z austenitické nerezové oceli vhodné pro aplikace odolné vůči vysokým-teplotám a korozi-, široce používané v chemickém, petrochemickém, námořním, potravinářském a stavebním průmyslu.
Q2: Co se rozumí plánem potrubí v potrubí ASTM A312?
A2: Plán uvádí tloušťku stěny trubky. Vyšší plánovací čísla (např. SCH 80, SCH 160) znamenají silnější stěny, které umožňují vyšší jmenovité tlaky.
Q3: Jak mohu vybrat správný rozvrh pro svou aplikaci?
A3: Výběr závisí na konstrukčním tlaku, teplotě a korozních úvahách. Pro vysokotlaké-nebo vysokoteplotní-systémy použijte plány XS nebo XXS. Standardní aplikace často používají SCH 40.
Q4: Jaké jsou standardní rozměry pro trubky ASTM A312?
A4: ASTM A312 pokrývá nominální velikosti trubek od 1/2" do 24" (NPS), se standardním vnějším průměrem a tloušťkou stěny se mění podle plánu. Přesné rozměry musí odpovídat tolerancím ASTM.
Q5: Jaký je rozdíl mezi TP304 a TP304L?
A5: TP304L má nižší obsah uhlíku (méně než nebo rovný 0,03 %) než TP304 (méně než nebo rovný 0,08 %), což snižuje mezikrystalovou korozi během svařování, takže je vhodnější pro svařované systémy.
Q6: Jaký je rozdíl mezi TP316 a TP316L?
A6: TP316L je nízkou -uhlíkovou verzí TP316, která nabízí lepší svařitelnost a snižuje riziko přecitlivělosti, přičemž obě třídy poskytují vynikající odolnost vůči chloridům a agresivním chemikáliím.
Q7: Jsou trubky ASTM A312 k dispozici v bezešvé i svařované formě?
A7: Ano. Bezešvé trubky jsou ideální pro vysokotlaké-aplikace, zatímco svařované trubky jsou nákladově-efektivní pro standardní instalace.
Q8: Jaké povrchové úpravy jsou k dispozici?
A8: Běžné povrchové úpravy zahrnují 2B (hladký průmyslový), BA (lesklý žíhaný pro hygienické/dekorativní použití) a leštěné/zrcadlové povrchové úpravy pro sanitární nebo estetické aplikace.
Otázka 9: Zvládnou tato potrubí prostředí s vysokým-tlakem a vysokou{2}}teplotou?
A9: Ano. Správně zvolené rozvrhy a sklony zajišťují bezpečný provoz v podmínkách vysokého-tlaku a vysokých{3}}teplot.
Q10: Jak se ověřuje tloušťka stěny v trubkách ASTM A312?
A10: Tloušťka stěny se během výroby měří pomocí přesných měřidel. K zajištění konzistence lze také provést nedestruktivní testování.
Q11: Jaká průmyslová odvětví běžně používají trubky ASTM A312?
A11: Aplikace zahrnují chemické zpracování, ropovody a plynovody, námořní stavby, potravinářské a nápojové systémy, léčiva, HVAC a stavební potrubí.
Q12: Jak jsou trubky ASTM A312 kontrolovány na kvalitu?
Odpověď 12: Potrubí prochází rozměrovou kontrolou, mechanickým testováním (tah, průtažnost, prodloužení) a nedestruktivním testováním, jako jsou ultrazvukové testy nebo testy vířivými proudy. Může být poskytnuta certifikace třetí strany.
Otázka 13: Lze objednat vlastní délky nebo trubky nařezané-na-velikost?
A13: Ano. Mnoho dodavatelů poskytuje služby řezání-na-délku, řezání závitů, zkosení nebo ohýbání podle požadavků projektu.
Q14: Jak ovlivňuje výběr třídy výkon potrubí?
A14: TP304/304L jsou vhodné pro obecnou odolnost proti korozi. TP316/316L odolává prostředí bohatému na chlorid{6}} nebo mořskému prostředí a nabízí vyšší odolnost proti korozi v drsných chemických podmínkách.
Q15: Jaké certifikace by měli kupující B2B požadovat?
A15: Klíčové certifikace zahrnují řízení kvality ISO 9001, shodu CE pro Evropu a Mill Test Certificates (MTC) potvrzující chemické a mechanické vlastnosti.
Q16: Jak ovlivňuje rozvrh potrubí ceny?
A16: Vyšší plány (silnější stěny) využívají více materiálu, což zvyšuje náklady. Trubky TP316/316L jsou obecně dražší než TP304/304L kvůli obsahu molybdenu.
Q17: Jsou trubky ASTM A312 vhodné pro potravinářský a farmaceutický průmysl?
A17: Ano. Trubky TP304/304L a TP316/316L splňují hygienické normy, snadno se čistí a zabraňují kontaminaci.
Q18: Jak jsou trubky ASTM A312 baleny pro export?
A18: Trubky jsou baleny s ochrannými koncovkami, obalem odolným proti korozi-a baleny na dřevěných bednách nebo ocelových paletách. Každý svazek je označen třídou, velikostí, plánem, číslem tepla a referenčním certifikátem.
Q19: Jaká je typická dodací lhůta pro standardní trubky ASTM A312?
A19: Dodací lhůta závisí na velikosti, jakosti, množství a dodavateli. Standardní velikosti jsou obvykle dostupné během 2–6 týdnů.
Q20: Mohou být trubky ASTM A312 použity v mořské vodě nebo v námořních aplikacích?
A20: Ano. Třídy TP316/316L jsou preferovány pro námořní prostředí kvůli vynikající odolnosti vůči chloridům a korozi.

